1. strehim

Kushdo që jeni, çfarëdo që kërkoni, të gjitha fillojnë këtu.

Ku
Kur
25-03 2019-
26-03 2019-
Kush

Një udhërrëfyes i çiklizmit në malësitë skoceze

Cycling in the HighlandsCycling in the HighlandsKa shumë klube lokale të çiklizmit dhe disa grupe fushate të fushatës në Skoci dhe pjesën tjetër të Britanisë së Madhe. CTC është një organ që përfshin të gjitha llojet e përdorimit të ciklit dhe interesave.

Këshilla për çiklizëm në rrugë të çiklizmit në mënyrë të sigurt Ndiqni kodin e autostradës - mos hidhni dritat e kuqe dhe mos rrotullo në trotuarin nëse nuk është një rrugë e caktuar e ciklit; Në mot të lagët shikoni shpejtësinë tuaj pasi sipërfaqet mund të jenë të rrëshqitshme dhe do t'ju duhet më shumë për të ndaluar; Udhëtoni pozitivisht, me vendosmëri dhe mirëqënien e frenimit; Mendoni të mbani një përkrenare; Mbani biçikletën tuaj të rrugës.

Sigurohuni që shoferët mund t'ju shohin Udhëtoni në një pozicion ku mund të shihni dhe të shihni; Përdorni dritat dhe konsideroni të vishni veshje të ndritshme ose reflektuese, veçanërisht në qytete, natën dhe në mot të keq; Bëni kontakt me syrin me përdoruesit e tjerë të rrugës, sidomos në kryqëzimet, atëherë ju e dini që ju kanë parë; Sinjalizo qartë në çdo kohë; Përdorni zile tuaj - jo të gjithë këmbësorët mund të shohin që të jeni të vetëdijshëm për automjetet Shumë përplasje ndodhin kur një çiklist është në brendësi të një automjeti që po kthehet majtas. Mos e pranoni se vetura po shkon drejt përpara vetëm sepse nuk po sinjalizon. Gjithmonë shmangni "ndërmarrjen" e ndonjë automjeti në këtë situatë - është më mirë të rri derisa automjeti të mos ketë lëvizur. Këshilla për shoferët Për t'i bërë rrugët aq të sigurta sa mund të jenë, shoferët duhet të jenë të vetëdijshëm edhe për çiklistët: Kur e ktheni majtas watch për çiklistët që vijnë në anën tuaj të afërt dhe nuk prerë ato; Jepini çiklistëve një shtrat të gjerë kur e tejkaloni;

Gjatë natës, ndizni fenerët kur i afroheni çiklistëve; Në një mot me lagështirë, lejoni çiklistët hapësirë ​​shtesë pasi sipërfaqet mund të jenë të rrëshqitshme. Mbani mend, çiklistët dhe makinistët kanë të drejtë të përdorin dhe ndajnë të njëjtën hapësirë ​​rrugore. Respektimi i të gjithë përdoruesve të rrugës i ndihmon të gjithë që të përfitojnë nga udhëtimi me rrugë. Për më shumë informacion vizitoni - https://www.gov.uk/browse/driving/highway-code Një vend i mirë për të filluar

Callander ulet në skajin lindor të Parkut Kombëtar Loch Lomond dhe Trossachs dhe është një pikënisje e mirë për Lochs & Glens të Skocisë Zbuloni peizazhin spektakolar të maleve perëndimore të Skocisë në Rrugën Perëndimore Malore. Malet e tmerrshme, liqenet e qeta dhe lumenjtë e nxituar kombinohen për t'ju shpërbluar me një peizazh unik dhe gjithnjë në ndryshim ndërsa udhëtoni në 96 milje nga Milngavie (Glasgow) në Fort William, duke ofruar Bed and Breakfast përgjatë rrugës, zbuloni kodrat e qeta, , kështjellat madhështore një udhëtim mahnitës biçikletë malore nga Fort William në Inverness, duke udhëtuar nëpër disa nga peizazhin më frymëzues nga dita dhe marrjen e mostrave mikpritjen e lartë Malësi në Bed and Breakfast shumë natën, Nëpërmjet Rannoch Moor, Kinlochleven nëpërmjet "Shkallët e Djallit, Ben Nevis dhe Fort William, Kapitali Outdoor i Skocisë i vendosur në krye të Loch Linnhe.

Cikli përmes peizazhit të lochs dhe glens që përbëjnë Loch Lomond & Trossachs Park Kombëtar dhe malësi Perthshire. Explore Skoci si ju ciklit përmes Parkut Kombëtar Cairngorms. Qytetet malore malore, kështjellat historike, whiskeys malt të Speyside, fushat e betejës Jacobite, Për një relaksim të vërtetë relaksues dhe të kënaqshëm për të marrë pikëpamjet e fshatrave rreth Loch Ness, merrni një biçikletë.

Zona e Loch Ness ofron një gamë të gjerë të terrenit nga shtigjet e butë të kanalit të Kaledonianit në rrugët sfiduese, të largëta, jashtë rrugës si Rruga e Madhe e Gjeneve. Rrugët e qetë të Strathnairn dhe anën jugore të liqenit janë të mëdha për çiklistët dhe ka shumë biking të mirë malore. Zona Strathglass ofron një eksperiencë biking mountain për të rivale kudo në vend. Strath shtrihet në brendësi nga Beauly dhe Loch Ness, duke ofruar një numër të shtigjeve pyjore gjatë rrugës, duke kulmuar në tre Glens mahnitëse të Affric, Cannich dhe Strathfarrer. Shpatet e ulëta të Glen Cannich rriten në mënyrë dramatike mbi fshatin Cannich, dhe një ngjitje e shkurtër, por mbresëlënëse lejon hyrjen në gjurmët e pylltarisë, të cilat në kombinim me disa të hipur në rruga dredha-dredha Mullardoch, do t'ju çojnë në Loch Mullardoch, 9 milje larg.

Kjo është një pamje mbresëlënëse, e rrethuar nga malet e larta. Ngjitja përmes Glen Cannich është padyshim e pjerrët, por rruga është relativisht e qetë dhe kthimi, të gjitha drejt greminës! Glen Affric, mund të afrohesh pothuajse tërësisht nëpërmjet rrugëve pyjore nga të dy Cannich dhe Tomich, të ndaluar në brigjet e Loch Beinn një 'Mheadhoin, një shtrirje magjike e ujit. Shpatet më të ulëta në jug të Tomikut dhe Cannichit, deri në korrim apo edhe në Glenmoriston, janë gjurmët e largëta nga të gjitha, Është gjurma ideale e shkretëtirës Gjurmët poshtë nga Dog Falls në Knockfin janë mbresëlënëse, ndërsa ju drejtohuni Tomich, ose si alternativë nga Loch Affric në Tomich nëpërmjet pasurisë West Guisachan, Cougie dhe Plodda Falls. Duke u zgjeruar nga kjo, ju mund të vazhdoni mbi shpatet e ulëta në jug të Tomich dhe Cannich, në korrim apo edhe më shumë në Glenmoriston, Vendi ideal për të qëndruar Bed and Breakfasts është Inn Vendi steading me parking jashtë rrugës dhe magazinimit të ciklit, gjashtë milje në fillimi i strathglass dhe glens tjera mahnitëse në këtë zonë, shumë e mirë dhe mbushjen e ngrënies mbrëmje ale lokale, dhe birrë dhe toddy për të përfunduar mbrëmje para shtrat, Në mëngjes një mëngjes të mirë malore harty për t'ju mbajtur gjatë gjithë ditës Steward Highland Glen shtëpizë

Zbuloni malet, liqenet dhe bregdetin mahnitës të Isle of Skye si ju ciklit gjatësinë dhe gjerësinë e këtyre ishujve të këndshëm të plotë të kafshëve të egra dhe plazhit ishull të fshehura që janë vende të qetë dhe të zbrazëta ku ju mund të gëzoni shpenzimet e një kohe reale të cilësisë. Bregdeti i thyer i Islay është i shkëlqyer Arran, Islay dhe Jura janë vende të jashtëzakonshme për të ecur rreth e rrotull, dhe i jep një kuptim të ri ishullit. Rrugët nëpër ishujt janë të braktisura duke e bërë atë një përvojë të mrekullueshme, që nuk do të harrohet kurrë. Hopping Island është në të mirë të saj me portet dhe portet e bukur që të ju merr në vende të reja, duke ofruar Bed and breakfast për udhëtarin e lodhur për të kaluar natën.

Kjo ëndërr është një ëndërr e të dashurit të uiskit, me tetë distilime në ishujt dhe shumë pube jashtëzakonisht mikpritës dhe Bed and Breakfast too! Fshatrat në ishujt janë të gjitha lezetshëm lyer me bojë dhe whiskies janë provë gorgeously torfë sidomos pas një çiklizmit të gjatë ditë, Udhëtimi drejt në veri të Skocisë do të thotë zbulimin e një bregdeti që është thjesht amazing.

Cycling rreth Dunnet Shef ju merr të kaluara disa gjiret e shkëlqyer dhe limane që mburremi plazhe të mrekullueshme dhe pikëpamjet e ishujve që janë të pakalueshëm, Ka disa vende të mrekullueshme tradicionale për të qëndruar me një zgjedhje të vogël, familje të drejtuar Bed & Breakfasts, hostele si si dhe hotele që kanë një hijeshi të caktuar rreth tyre. Ju do të gëzoni një mirëseardhje të ngrohtë kudo që të qëndroni në Skoci dhe do të gjeni se shumica e vendeve ofrojnë ruajtje të sigurt për bikes tuaj.

shtyp Email

0.0/5 nga 0 ratings.
Përmbledhje e vlerësimit

Më shumë për të ndarë? (Fakultative)

..%
Nuk ka përshkrim
  • Size:
  • Lloji:
  • Parashikim:
Regjistrohuni në gazetën tonë dhe më shumë

ADRESË

Hendeku

PHONE

01456 476231

E-MAIL

admin@highlands4you.co.uk

Ngjarjet e fundit

Nuk ka ngjarje
Cookies e bëjnë më të lehtë për ne që t'ju ofrojmë shërbimet tona. Me përdorimin e shërbimeve tona na lejon të përdorim cookies.
Ok Rënie