1. сместување

Кој и да сте, што и да барате, сето тоа започнува тука.

каде
Кога
-19 06 2019-
-20 06 2019-
Кои

Водич за велосипедисти во шкотските висорамнини

Велосипедизам во планинитеВелосипедизам во планинитеПостојат многу локални велосипедистички клубови и групи за кампањи за неколку циклуси во Шкотска и остатокот од Велика Британија. КТЦ е едно тело кое ги опфаќа сите видови циклуси и интереси.

Совети за возење на велосипед на патиштата Веднаш следи го автопатскиот код - не фрлајте црвени светла и не се движите по тротоарот, освен ако тоа не е означена циклусна патека; Во влажни временски услови гледајте ја брзината како површини може да бидат лизгави и ќе ве однесе повеќе за да запрете; Јаваат позитивно, решително и добро јасно од тротоарот; Размислете за носење шлем; Чувајте го вашиот велосипед на патот.

Осигурајте се дека возачите може да ве гледаат Возете во позиција каде што можете да видите и да бидете видени; Користете светла и размислете за носење светла или рефлективна облека, особено во градовите, ноќе и во лоши временски услови; Остварете контакт со други патници, особено на крстосници, а потоа знаете дека ве виделе; Сигнал јасно во секое време; Користете го вашето ѕвонче - не сите пешаци можат да видат дека сте свесни за возила. Многу судири се случуваат кога велосипедистот е во внатрешноста на возилото кое се сврте налево. Не претпоставувај дека возилото оди право напред само затоа што не сигнализира лево. Секогаш избегнувајте "преземање" било кое возило во оваа ситуација - подобро е да се откажам додека возилото не се пресели. Совети за возачите За да ги направите патиштата безбедни како што може да бидат, возачите треба да бидат свесни за велосипедистите: Кога вртете го левиот часовник за велосипедистите што доаѓаат на вашата близина и не ги пресечете; Дајте велосипедисти широк пристаниште кога ќе претекнат;

Ноќе, натопи ги фаровите кога се приближувате до велосипедистите; Во влажно време, дозволете им на велосипедистите дополнителна просторија бидејќи површините може да бидат лизгави. Запомнете, велосипедистите и возачите имаат подеднакво право да го користат и споделуваат истиот патен простор. Почитувањето на сите корисници на патот им помага на сите да имаат корист од патувањето по пат. За повеќе информации одете на - https://www.gov.uk/browse/driving/highway-code Добро место за почеток

Каландер седи на источниот раб на националниот парк Лох Ломонд и Тросаки и е добра појдовна точка за Шкотска Лохс и Гленс Откријте го спектакуларниот пејзаж на западните висорамнини на Шкотска на Западниот Хајленд Пау. Високите планини, тивките езера и брзаат реки се комбинираат за да ве наградат со уникатен и постојано менлив пејзаж додека патувате 96 милји од Milngavie (Глазгов) до Форт Вилијам, нудејќи Bed and Breakfast на патот, да ги откријат спокојните езера, , величествени замоци зачудувачки планински велосипед патување од Форт Вилијам до Инвернес, патувајќи низ некои од најинспиративните сценографии во текот на денот и земајќи ги во предвид одличните угостителски гостопримства во многуте Ноќевање со појадок преку ноќ, преку Rannoch Moor, Kinlochleven преку "Ѓаволски скалила, Бен Невис и Форт Вилијам, отворено Капитал Шкотска лоцирани на чело на Лох Лине.

Се движат низ пејзажот на езера и гренси што го сочинуваат Националниот парк Лох Ломонд и Тросаки и Хајленд Пертшир. Истражуваат Шкотска како што циклус низ Националниот парк Cairngorms. Шармантни планински градови, историски замоци, Видови на вишни од шпајсид, боиштата Јакобит, За навистина релаксирачка и пријатна бавна паста за да земете погледи на селата околу Лох Нес, возете велосипед.

Областа Лох Нес нуди широк спектар на терени од нежните патеки на Каледонскиот канал до предизвикувачки, долги, off-road патишта, како што се Големиот Глен пат. Тивките селски патишта на Стратинарн и јужната страна на езерото се одлични за велосипедисти и има и многу добри планински велосипедисти. Областа Стратклас нуди планинско велосипедско искуство за ривал насекаде во земјата. Стратот се протега на копното од Боаули и Лох Нес, нудејќи мноштво шумски патеки по должината на патот, кулминирајќи во три прекрасни Glens of Affric, Cannich и Strathfarrer. Долниот падини на Глен Канех драстично се издигнуваат над селото Каннич, а кратко, но импресивно искачување овозможува пристап до шумарските траси, кои во комбинација со некои возење на патот Мулларч, кој ве навлегува, ќе ве однесат до Лох Мулларч, далеку оддалеченост од ХНУМКС.

Ова е импресивен поглед, опкружен со високи планини. Се искачувате низ Глен Кенич, секако е стрмен, но патот е релативно тивка и се враќа, сите надолнини! Глен Affric, може да се пристапи речиси целосно преку шумарски патишта од Канаи и Томич, да застане на брегот на Лох Беин на "Mhedhoin, магичен дел од водата. Долниот падини јужно од Томич и Канич, до Corrimony или дури до Glenmoriston, се оддалечени траси од сето тоа, Тоа е идеална пустина патека. Трасата што слегува од Дождовите патеки до Knockfin е импресивна, како што се упатат кон Томиќ, или алтернативно од Лох Affric до Томич преку западниот Guisachan имот, Cougie и Plodda водопади. Продолжувајќи од тоа, можете да продолжите преку долните падини јужно од Томич и Канич, до Corrimony или дури и до Glenmoriston, идеално место за престој Ноќевање со појадок е земјата каде што се наоѓате со индексирање, со паркинг надвор од патот и складирање на циклуси од шест милји до почеток на стратлаг и други зачудувачки глетки во оваа област, многу добри и полни вечерни оброци локални пиво и пиво и сол да заврши до вечерта пред спиење. Во утринските часови, добар добротворен појадок за Харти, кој ќе ве води низ целиот ден. The Steading Highland Glen Ложа

Откријте ги планините, езерата и прекрасната крајбрежје на островот Скај додека ја циклусите должината и широчината на овие прекрасни острови преполни со диви животни и плажи на островот, кои се спокојни, празни места каде што можете да уживате во вистинско време за квалитетно време. Огромната крајбрежје на Islay е прекрасен Arran, Islay и Јура се исклучителни места за да се движат наоколу, и дава ново значење на островот подрипнувајќи. Патиштата околу островите се напуштени, што го прави врвен, никогаш да не се заборави искуство. Остров подрипнувајќи е во најдобар случај со прекрасна пристаништа и пристаништа кои ќе ве однесе до нови места, нудејќи ноќевање со појадок за уморен патник да ја поминат ноќта.

Ова е сон на љубителите на виски, со осум дестилерии на островите и многу исклучително добредојдени пабови и ноќевање со појадок! Селата на островите се пријатно варосани и виски се врвно вкусни дегустација, особено по долгиот ден на велосипедизмот. Патување десно кон север од Шкотска значи откривање крајбрежје што е едноставно неверојатно.

Велосипедизам околу Dunnet Head ќе ве однесе низ некои прекрасни заливи и заливите кои се фалат прекрасни плажи и погледи на островите кои не се на второ место. Постојат некои прекрасни традиционални места за да останете со избор на мали, семејни Bed & Breakfasts, хостели како како и хотели кои имаат одреден шарм за нив. Ќе уживате во топло добредојде каде и да останете во Шкотска, а исто така ќе најдете дека повеќето места нудат сигурно складирање за вашите велосипеди.

Печати Е-пошта

Преглед на купувачи

Уште нема осврти
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Шкотска висорамнини 7 ден прогноза за времето

Пријавете се во нашиот билтен и повеќе

АДРЕСА

The Steading

PHONE

01456 476231

Е-пошта

admin@highlands4you.co.uk

Најнови Настани

Нема настани
Колачињата ни олеснуваат да ви ги обезбедиме нашите услуги. Со користењето на нашите услуги ќе дозволите да користиме колачиња.
Ok Опаѓа